LMZ36002 SIMPLE SWITCHER® Power Module
Texas Instrument offers its SIMPLE SWITCHER 4.5 V to 60 V, 2 A power module in a QFN package
Image of Texas Instruments' LMZ36002 SIMPLE SWITCHER® Power ModuleTexas Instruments' LMZ36002 SIMPLE SWITCHER power module is an easy-to-use integrated power supply that combines a 2 A DC/DC converter with a shielded inductor and passives into a low profile, QFN package. This total power solution allows as few as three external components while still leaving the ability to adjust key parameters to meet specific design requirements.
Features
  • Complete integrated power solution allows small footprint, low-profile design
  • 10 mm × 10 mm × 4.3 mm package
  • Wide-output voltage adjust (2.5 V to 7.5 V)
  • Adjustable switching frequency (200 kHz to 1 MHz)
  • Synchronizes to an external clock
  • Automatic PFM mode for light load efficiency
  • Adjustable slow-start
  • Output voltage sequencing / tracking
  • Power good output
  • Programmable under-voltage lockout (UVLO)
  • Over-temperature thermal shutdown protection
  • Over-current protection (hiccup mode)
  • Pre-bias output start-up
  • Operating temperature range: -40°C to 105°C
  • Enhanced thermal performance: 14°C/W