STW56N60DM2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 5 072
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 450
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 350
Rohm Semiconductor
Toshiba Semiconductor and Storage
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
In Stock: 295
In Stock: 265
N-Channel 600 V 50A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-247-3
STW56N60DM2
DigiKey Part Number
497-16341-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW56N60DM2
Description
MOSFET N-CH 600V 50A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STW56N60DM2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4100 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 25A, 10V