STM32L011K4T6D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 1 556
Datasheet
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
Getting Started with STM32 and Nucleo Part 1: Introduction to STM32CubeIDE and Blinky – Digi-Key
STM32L011K4T6D
DigiKey Part Number
497-STM32L011K4T6D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L011K4T6D
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32LQFP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L011K4T6D Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz