STL11N3LLH6
DigiKey Part Number
497-11099-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11099-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11099-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL11N3LLH6
Description
MOSFET N-CH 30V 11A POWERFLAT
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 11A (Tc) 2W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (3.3x3.3)
EDA/CAD Models
STL11N3LLH6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA (Min)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1690 pF @ 24 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (3.3x3.3)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 5.5A, 10V