ROF-78E3.3-0.5SMD-R
DigiKey Part Number
945-1689-2-ND - Tape & Reel (TR)
945-ROF-78E3.3-0.5SMD-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-ROF-78E3.3-0.5SMD-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROF-78E3.3-0.5SMD-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 5V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ROF-78E3.3-0.5SMD-R Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Part Status
Active
Efficiency
84%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
4-SMD Module
Voltage - Input (Min)
5V
Size / Dimension
0.53" L x 0.49" W x 0.18" H (13.5mm x 12.5mm x 4.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V