STPS2200U
DigiKey Part Number
497-13717-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13717-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13717-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2200U
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 2A SMB
Detailed Description
Diode 200 V 2A Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
STPS2200U Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 2 A