LD1085D2M33R
DigiKey Part Number
497-3423-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3423-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3423-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1085D2M33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A D2PAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A D2PAK-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD1085D2M33R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
D2PAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A