ATMEGA32-16PU
DigiKey Part Number
ATMEGA32-16PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA32-16PU
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
ATMEGA32-16PU Models
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)