ACPL-227-500E
DigiKey Part Number
516-2616-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2616-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2616-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-227-500E
Description
OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 3000Vrms 2 Channel 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACPL-227-500E Models
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Broadcom Limited
Voltage - Output (Max)
80V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
50mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Number of Channels
2
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Voltage - Isolation
3000Vrms
Vce Saturation (Max)
400mV
Current Transfer Ratio (Min)
50% @ 5mA
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Current Transfer Ratio (Max)
600% @ 5mA
Mounting Type
Surface Mount
Turn On / Turn Off Time (Typ)
3µs, 3µs
Package / Case
8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)