RWS100B-5
DigiKey Part Number
285-RWS100B-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS100B-5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWS100B-5 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
79%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.25" L x 3.70" W x 1.54" H (108.0mm x 94.0mm x 39.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
14 A