STL40DN3LLH5
DigiKey Part Number
497-11220-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11220-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11220-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL40DN3LLH5
Description
MOSFET 2N-CH 30V 40A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 40A 60W Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL40DN3LLH5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 250µA
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.5nC @ 4.5V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
475pF @ 25V
Digi-Reel®
Power - Max
60W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
8-PowerVDFN
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 5.5A, 10V