LDL1117S25R
DigiKey Part Number
497-17237-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17237-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17237-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDL1117S25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.2A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2A SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDL1117S25R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
87dB ~ 65dB (120Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.2A