RB751S40-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-RB751S40-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-RB751S40-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-RB751S40-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB751S40-AU_R1_000A1
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 300MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 300mA Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
300mA
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
370 mV @ 1 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)