TLS202B1MBV33HTSA1
DigiKey Part Number
448-TLS202B1MBV33HTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLS202B1MBV33HTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLS202B1MBV33HTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLS202B1MBV33HTSA1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SCT595
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA PG-SCT595-5-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLS202B1MBV33HTSA1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 µA
Series
PSRR
63dB (10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
PG-SCT595-5-1
Voltage Dropout (Max)
0.57V @ 150mA