TLS202B1MBV33HTSA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TLS202B1MBV33HTSA1 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA SCT595 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA PG-SCT595-5-1 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TLS202B1MBV33HTSA1 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 75 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 200 µA |
Series | PSRR 63dB (10kHz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Configuration | Grade Automotive |
Output Type | Qualification AEC-Q100 |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 18V | Package / Case 6-SMD (5 Leads), Gull Wing |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package PG-SCT595-5-1 |
Voltage Dropout (Max) 0.57V @ 150mA | Base Product Number |