BK/S506-10-R
DigiKey Part Number
283-2937-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/S506-10-R
Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
450.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
BSI, CSA, cULus, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.005 Ohms