PTS645SH43SMTR92 LFS
DigiKey Part Number
CKN11907TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN11907CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN11907DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS645SH43SMTR92 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
PTS645SH43SMTR92 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
6.00mm x 6.00mm
Operating Force
200gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC