XMS500C6
DigiKey Part Number
285-2892-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMS500C6
Description
AC/DC CONVERTER 24V 500W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XMS500C6 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 4.21" W x 1.85" H (180.0mm x 107.0mm x 47.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
20.8 A