RWS50B-12
DigiKey Part Number
285-RWS50B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS50B-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWS50B-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.20" L x 3.23" W x 1.34" H (81.5mm x 82.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
4.3 A