PFE500F-48
DigiKey Part Number
285-PFE500F-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500F-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 10.5A 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
PFE500F-48 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Package / Case
17-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension
4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
96mV
Current - Output (Max)
10.5A
Load Regulation
96mV
Power (Watts)
500 W