KPSA10-24
DigiKey Part Number
285-KPSA10-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSA10-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KPSA10-24 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
75%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
2.40" L x 1.55" W x 0.90" H (61.0mm x 39.4mm x 22.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, EN, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
10 W
Load Regulation
±1%