HWS100A-48/ME
DigiKey Part Number
285-HWS100A-48/ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS100A-48/ME
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS100A-48/ME Models
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.32" L x 1.32" W x 3.27" H (160.5mm x 33.5mm x 83.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
2.1 A