CCG1R5-12-05SR
DigiKey Part Number
285-CCG1R5-12-05SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG1R5-12-05SR
Description
DC DC CONVERTER 5V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 300mA 4.5V - 18V Input
EDA/CAD Models
CCG1R5-12-05SR Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
79%
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.62" L x 0.41" W x 0.45" H (15.7mm x 10.4mm x 11.5mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output (Max)
300mA
Standard Number
Power (Watts)
1.5 W