STPS2H100AF
DigiKey Part Number
497-17871-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17871-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17871-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2H100AF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMAFLAT
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SMAflat
EDA/CAD Models
STPS2H100AF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMAflat
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)