RPC0805JT10R0
DigiKey Part Number
RPC0805JT10R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC0805JT10R0CT-ND - Cut Tape (CT)
RPC0805JT10R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0805JT10R0
Description
RES 10 OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC0805JT10R0 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)