CSSK3637FT5L00
DigiKey Part Number
738-CSSK3637FT5L00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSK3637FT5L00
Description
RES 0.005 OHM 1% 3W 3637
Detailed Description
5 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense Metal Element
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Bulk
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.360" L x 0.378" W (9.14mm x 9.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.039" (0.98mm)