CSSH2728FT50L0
DigiKey Part Number
CSSH2728FT50L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSSH2728FT50L0CT-ND - Cut Tape (CT)
CSSH2728FT50L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSH2728FT50L0
Description
RES 0.05 OHM 1% 4W 2728
Detailed Description
50 mOhms ±1% 4W Chip Resistor Wide 2827 (7067 Metric), 2728 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
CSSH2728FT50L0 Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Size / Dimension
0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.049" (1.24mm)