CSR0805FKR300
DigiKey Part Number
CSR0805FKR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSR0805FKR300CT-ND - Cut Tape (CT)
CSR0805FKR300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR0805FKR300
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSR0805FKR300 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)