ASRM12JA100R
DigiKey Part Number
738-ASRM12JA100RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-ASRM12JA100RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASRM12JA100R
Description
RES 100 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASRM12JA100R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
0/ -1800ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)