EEU-FR1E101B
DigiKey Part Number
P15348CT-ND - Cut Tape (CT)
P15348TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1E101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1E101B Models
Ripple Current @ Low Frequency
318.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
455 mA @ 100 kHz
Tape & Box (TB)
Impedance
130 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C