FDSD0512-H-K2R2M=P3
DigiKey Part Number
490-10870-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDSD0512-H-K2R2M=P3
Description
FIXED IND 2.2UH 3.2A 68 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 68mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDSD0512-H-K2R2M=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
68mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.205" L x 0.193" W (5.20mm x 4.90mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%