FDSD0512-H-1R0M=P3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 490-10868-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FDSD0512-H-1R0M=P3 |
Description | FIXED IND 1UH 4A 44 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 44mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FDSD0512-H-1R0M=P3 Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 6.1A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 44mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Type Drum Core, Wirewound | Package / Case Nonstandard |
Material - Core | Size / Dimension 0.205" L x 0.193" W (5.20mm x 4.90mm) |
Inductance | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Tolerance ±20% | Base Product Number |