PIC24F08KL301-I/P
DigiKey Part Number
PIC24F08KL301-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F08KL301-I/P
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
PIC24F08KL301-I/P Models
Series
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)