PIC16F18446-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F18446-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18446-I/P
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18446-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)