MSCSM120TAM31CT3AG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120TAM31CT3AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120TAM31CT3AG
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 89A SP3F
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 89A (Tc) 395W (Tc) Chassis Mount SP3F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSCSM120TAM31CT3AG Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
232nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3020pF @ 1000V
Power - Max
395W (Tc)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
89A (Tc)
Supplier Device Package
SP3F
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 40A, 20V