MSC040SMA120S/TR
DigiKey Part Number
150-MSC040SMA120S/TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MSC040SMA120S/TRCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MSC040SMA120S/TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC040SMA120S/TR
Description
MOSFET SIC 1200 V 40 MOHM TO-268
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 64A (Tc) 303W (Tc) Surface Mount TO-268
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 40A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 2mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
137 nC @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
303W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-268
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V