MSC040SMA120S/TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MSC040SMA120S/TR |
Description | MOSFET SIC 1200 V 40 MOHM TO-268 |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 1200 V 64A (Tc) 303W (Tc) Surface Mount TO-268 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 40A, 20V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 2.6V @ 2mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 137 nC @ 20 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) +23V, -10V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1990 pF @ 1000 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 303W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-268 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V | Package / Case |