MSC030SDA120BCT
DigiKey Part Number
150-MSC030SDA120BCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC030SDA120BCT
Description
DIODE SIL CARB 1200V 65A TO2473
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 65A Through Hole TO-247-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
141pF @ 400V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io)
65A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 30 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)