TR9KE1500MLX-N(R6B)
DigiKey Part Number
1939-TR9KE1500MLX-N(R6B)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9KE1500MLX-N(R6B)
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Detailed Description
12V 18 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9KE1500MLX-N(R6B) Models
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 3 Position
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Size / Dimension
3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.5mm x 50.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, EAC, LPS, PSE, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.5A
Base Product Number
Power (Watts)
18 W