MMFR2568B500RV9
DigiKey Part Number
4506-MMFR2568B500RV9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMFR2568B500RV9
Description
500OHMS 0.1% 0.25W 5PPM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)